AMIL Sp. z o.o.

Kalkulator ciąży

... i jesteś pewna

Problemy z poczęciem

Rola testu owulacyjnego w planowaniu ciąży

Jak podają statystyki obecnie w Polsce co piąta para ma problem z poczęciem dziecka.

O niepłodności mówimy, gdy po 12 miesiącach regularnego współżycia bez stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji kobieta nie może zajść w ciążę. W tej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem specjalistą.

Warto podkreślić, iż poczęcie dziecka może zająć kilka miesięcy nawet zdrowej parze. Biorąc pod uwagę fakt, iż okres płodny, czyli czas, w którym może dojść do zapłodnienia, u zdrowej kobiety trwa tylko kilka dni w każdym cyklu (zwykle 3 dni przed i 2 po owulacji), istotna jest jego znajomość i umiejętność określenia płodnych dni, czyli optymalnego czasu współżycia.

Płodne dni można określić na podstawie:

  • występowania bólu owulacyjnego (pojawia się u 30-40% kobiet),
  • długości cyklu (owulacja zwykle ma miejsce na około 14 dni przed końcem cyklu),
  • obserwacji śluzu (w okresie okołoowulacyjnym wydzielany śluz staje się przejrzysty, ciągnący, jego ilość znacznie zwiększa się dając uczucie wilgotności w pochwie),
  • pomiaru temperatury (w momencie owulacji obserwuje się wzrost temperatury o 0,4-0,5 °C, który utrzymuje się przez 3 kolejne dni - jest to okres płodny w cyklu miesięcznym),
  • testu owulacyjnego.

Test owulacyjny pozwala w prosty, nieinwazyjny sposób w domowym zaciszu ustalić moment owulacji, a tym samym określić dni, w których istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę.

Test wykrywa gwałtowny wzrostu stężenia hormonu LH, który jest uwalniany przez przysadkę mózgową w środku cyklu. To właśnie pod wpływem tego hormonu następuje pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej tzw. owulacja czy jajeczkowanie. Współżycie w czasie okołoowulacyjnym zwiększa szanse na poczęcie dziecka.