AMIL Sp. z o.o.

Kalkulator ciąży

... i jesteś pewna

BONA wczesny test ciążowy płytkowy

Test ciążowy bona

Informacje ogólne

BONA test ciążowy płytkowy o podwyższonej czułości, służy do wczesnego zdiagnozowania ciąży, przeznaczony jest do samodzielnego wykonania w domu i daje możliwość uzyskania w ciągu 5 minut, łatwego do odczytania, wiarygodnego wyniku.

Opakowanie zawiera wszystko co jest niezbędne do przeprowadzenia testu (płytkę testową, pipetę, pojemniczek na mocz, ulotkę informacyjną), co umożliwia jego sprawne wykonanie.

Test ciążowy BONA może być wykonany tak wcześnie jak to tylko możliwe, a więc od 6 dnia po spodziewanym zapłodnieniu. Jednak dla uzyskania ponad 99% pewności zaleca się wykonanie testu w dniu spodziewanej miesiączki.


Budowa testu bona

Wykonanie testu

Pobranie próbki

Próbkę moczu należy zebrać do załączonego plastikowego pojemniczka. Próbka może być pobrana o każdej porze dnia, najlepiej jednak jeśli do przeprowadzenia testu zostanie użyty pierwszy poranny mocz, ponieważ jest on najbardziej skoncentrowany i zawiera największą ilość hormonu hCG.

Przeprowadzenie testu

Przeprowadzenie testu bona

Interpretacja wyników

wynik pozytywny

Wynik pozytywny:

Pojawienie się dwóch czerwonych linii w okienku wyniku - jedna w obszarze kontrolnym (C), druga w obszarze testowym (T) - oznacza ciążę.

UWAGA: Nawet jeśli linia w obszarze testowym (T) jest jaśniejsza od linii w obszarze kontrolnym (C) wynik jest pozytywny.

wynik negatywny

Wynik negatywny:

Pojawienie się jednej czerwonej linii w obszarze kontrolnym (C), przy braku linii w obszarze testowym (T), oznacza brak ciąży.

błędny wynik

Błędny wynik:

Jeżeli w okienku wyniku nie pojawi się żadna barwna linia lub pojawi się tylko jedna linia w obszarze testowym (T), przy braku linii w obszarze kontrolnym (C) - wynik jest nieprawidłowy. Należy ponownie wykonać test wykorzystując nowe opakowanie.

Naczęściej zadawane pytania

1. Jak działa test ciążowy BONA?

Test ciążowy BONA wykrywa ludzką gonadotropinę kosmówkową (hCG), która jest produkowana przez organizm kobiety w czasie ciąży i pojawia się w moczu około tygodnia po zapłodnieniu.

2. Kiedy najwcześniej mogę wykonać test ciążowy BONA?

Test ciążowy BONA możesz wykonać tak wcześnie jak to tylko możliwe, a więc od 6 dnia po spodziewanym zapłodnieniu, jednak dla uzyskania 99% wiarygodności zaleca się wykonanie testu w dniu spodziewanej miesiączki.

3. Czy muszę przeprowadzić test wykorzystując pierwszy poranny mocz?

Test ciążowy BONA możesz wykonać o każdej porze dnia, jednak twój pierwszy poranny mocz jest najbardziej skoncentrowany i zawiera największą ilość hormonu hCG.

4. Jak wiarygodny jest test ciążowy BONA?

Na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych i laboratoryjnych stwierdzono, że wiarygodność testu ciążowego BONA wynosi 99%. Warunkiem uzyskania pewnego wyniku jest prawidłowe przeprowadzenie testu.

5. Jakie czynniki mogą mieć wpływ na wynik testu?

- Specjalistyczne leki zawierające hCG zwykle podawane w zastrzykach mogą dać fałszywie pozytywny wynik (należy odczekać przynajmniej 14 dni od przyjęcia zastrzyku, aż hormon zostanie wydalony z organizmu),

- naturalne lub sztuczne poronienie, poród - hCG utrzymuje się jakiś czas w moczu (nawet do kilku tygodni można uzyskać fałszywie pozytywny wynik) należy odczekać i dopiero można wykonać test,

- przyjmowanie dużej ilości płynów przed wykonaniem testu powoduje rozcieńczenie moczu (test może nie wykryć hCG – fałszywie negatywny wynik).

Na wynik testu nie mają wpływu:

  • antybiotyki,
  • alkohol,
  • doustna antykoncepcja,
  • środki przeciwbólowe,
  • terapia hormonalna niezawierająca hCG.

6. Co powinnam zrobić jeśli otrzymany wynik wskazuje, że jestem w ciąży?

Powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu potwierdzenia, że jesteś w ciąży. Test ciążowy BONA wykrywa tylko obecność hCG w moczu, na podstawie testu nie można stwierdzić czy ciąża rozwija się prawidłowo.

7. Czy pozytywny wynik może oznaczać coś innego niż normalną ciążę?

W pewnych stanach patologicznych poziom hCG w moczu może być podwyższony, np.: ciąża pozamaciczna, torbiele jajników, niektóre choroby nowotworowe.

8. Jak mogę stwierdzić, że test ciążowy BONA został wykonany prawidłowo?

Jeśli w obszarze kontrolnym (C) pojawi się czerwona linia możesz być pewna, że test został przeprowadzony w prawidłowy sposób.

9. Co powinnam zrobić jeśli wynik pokazuje, że nie jestem w ciąży?

Wynik oznacza, że nie wykryto hormonu hCG w Twoim moczu i prawdopodobnie nie jesteś w ciąży. Jeśli miesiączka nie pojawiła się w ciągu 2-3 dni po spodziewanym terminie, powtórz test, wykorzystując nowe opakowanie. Jeżeli znów otrzymasz negatywny wynik powinnaś udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę braku miesiączki.

10. Jaka jest czułość testu ciążowego BONA?

Test ciążowy BONA ma czułość 10mlU/ml.

11. Jak długo utrzymuje się wynik testu?

Wynik testu powinien być odczytany po 5 minutach, po upływie tego czasu test należy wyrzucić. Nie należy odczytywać wyniku po upływie 30 minut.