AMIL Sp. z o.o.

Kalkulator ciąży

... i jesteś pewna

Zdrowie w ciąży

Czego należy unikać w trakcie ciąży

Alkohol

Alkohol spożywany w czasie ciąży wpływa źle nie tylko na matkę, ale także może spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie nienarodzonego jeszcze dziecka. U kobiet nadużywających alkohol istnieje ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu, urodzenia dziecka martwego lub z małą masą urodzeniową.

Natomiast u dziecka wzrasta niebezpieczeństwo wystąpienia wad serca, nerek, problemów ze słuchem i wzrokiem, wszelkiego rodzaju uszkodzeń mózgu a także tzw. płodowego zespołu alkoholowego (FAS).

Więcej informacji na stronach www.fas.edu.pl, www.ciazabezalkoholu.pl, www.parpa.pl

Pamietaj: Każda ilość alkoholu w ciąży może zaszkodzić Twojemu dziecku.

Papierosy

Palenie w ciąży jest szkodliwe zarówno dla matki jak i dziecka. Szkodliwe substancje z dymu tytoniowego przechodzą wraz z krwią matki przez łożysko do układu krwionośnego dziecka, powodując jego niedotlenienie, co zaburza jego prawidłowy rozwój. Gdy ciężarna zaciąga się papierosem tętno dziecka wzrasta ze 130 do 180 uderzeń na minutę.

Dzieci matek palących mogą mieć wady serca, centralnego układu nerwowego, niską wagę urodzeniową, rozszczep wargi lub podniebienia, częściej występuje u nich kolka jelitowa a także zespół abstynencyjny (po odcięciu pępowiny dziecko odczuwa głód nikotynowy, co objawia się płaczem bez powodu).

U kobiet palących papierosy w ciąży wzrasta ryzyko krwawienia z pochwy, poronienia, ciąży ektopowej, wcześniejszego porodu a nawet zgonu dziecka.

Fatalne skutki dla dziecka może mieć również bierne palenie. Kobieta w ciąży powinna unikać przebywania w towarzystwie osób palących.

Kawa

Kawa odwadnia i odwapnia organizm a także utrudnia przyswajanie żelaza. Spożywanie dużych ilości kawy podczas ciąży zwiększa ryzyko małej masy urodzeniowej dziecka i poronienia lub przedwczesnego porodu. Należy ograniczyć picie dużych ilości kawy (maksymalnie 2-3 szklanki), a najlepiej zupełnie z niej zrezygnować zastępując tę używkę herbatkami ziołowymi.

Narkotyki

Zażywanie narkotyków przez ciężarną niesie za sobą ogromne ryzyko uzależnienia dziecka. Ponadto może powodować inne zagrożenia jak np. poronienie, wady rozwojowe , przedwczesny poród itp.

Przyjmowanie leków

Podczas ciąży kobieta nie powinna przyjmować żadnych leków ani preparatów ziołowych bez konsultacji z lekarzem. (Wszystkie zażywane leki mają wpływ na dziecko, które może urodzić się z uzależnieniem od leku).

Nie należy także przyjmować na własną rękę preparatów witaminowo- mineralnych nawet tych przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Nadmiar witamin może być równie szkodliwy jak ich niedobór. Należy unikać preparatów zawierających alkohol, np.: syropy przeciwkaszlowe.


Właściwa dieta w ciąży

Kobieta planująca dziecko powinna znać zasady prawidłowego odżywiania. Dieta przed jak i w czasie trwania ciąży ma ogromny wpływ na jej przebieg a także zdrowie i rozwój dziecka. Ważne jest, aby dieta była bardzo urozmaicona, aby zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju nienarodzonego dziecka.

Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminy i minerały w ciąży wzrasta nawet o 100%, a kaloryczność tylko o 300 kcal (Wbrew ogólnie panującej opinii nie ma potrzeby jeść za dwoje).

ZASADY :

  • regularne spożywanie posiłków (5 dziennie),
  • urozmaicenie posiłków (żaden produkt nie zawiera wszystkich składników odżywczych),
  • ograniczenie spożywania „pustych kalorii”,
  • duże ilości owoców i warzyw (najlepsze źródło witamin i minerałów),
  • ciemne pieczywo (zawiera dużo minerałów i błonnika),
  • zwiększenie ilości żelaza (nie może zabraknąć mięsa),
  • oleje roślinne bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • mleko i produkty mleczne.